Ek İş

Bir dönemin en çok duyulan kelime gurubu ‘ek iş’... Bir dönemin en çok duyulan kelime gurubu diyoruz çünkü geçim sıkıntısı, pek çok aile reisini alternatif ek iş arayışlarına yöneltmişti. Üstelik bu yöneliş bir lüks yaşam için değil tam tersine bir ailenin yaşamını idame ettirebilmesi için gerekliydi.

Ev Hanımları İçin Ek İşGirizgah bölümünü oluştururken bir devrin betimlemesini kullandık kullanmasına ama aslında bir devrin değil bir ihtiyacın ürünü olarak ek iş gerçekliği ile yüzleşmek zorunda kaldık. Bir devir betimlemesinin ardındaki ek iş seçenekleri teknolojinin ve yaşam koşullanırın gelişmemesine bağlı olarak sınırlı olsa da erkeklerin ve bayanların yapabilecekleri ek iş kazanımları bir elin parmağını geçmeyecek kadar azdı. Erkekler mevcut gelirlerine ek olarak, ek iş kisvesi altında geceleri taksiye çıkarak, hafta sonları boya, badana yaparak ya da meyve ve sebze satarak ek iş yapıyorlardı. Peki ya bayanlar, imkanların ve ihtiyaçların kısıtlı olduğu bu zamanlarda ne gibi ek iş seçenekleri ile karşı karşıyaydılar. Bayanlar ek iş başlığı altında; gündelik dediğimiz temizlik işlerine giderek, ütü yaparak ya da yaptıkları lezzetli yemeklerini satarak ek gelir elde etmekteydiler. Zaman değişmeye başladı, ihtiyaçlar şekillendi ve ihtiyaçlarla paralellik gösteren ek iş seçenekleri arttı. Şimdi gerek bayanlar gerekse de baylar kendi ek iş seçeneklerini kendileri oluşturuyor ve hatta kendi ekiplerini kurarak adeta şirket gibi ek iş faaliyetlerini sürdürebiliyorlar.  

Ek İş

Gelişen ve Değişen İmkanlarla Ek İş Seçenekleri

Evden Satış Yapmak: Büyük ve orta ölçekli pek çok firmanın başarısının ardında doğru planlanan pazarlama stratejileri yatmaktadır. Şirketler pazarlama stratejilerinin içerisine ek iş elde etmek isteyen insanları da katarak hem büyümek hem de aile olmanın  samimietini yakalamak isterler. Bu bilinç ile satış yapmayı, sosyal olmayı ve insanlarla ilişki kurmayı seven bay ya da bayanların ortaklığından onur duyarlar. Evden satış yapmak, sosyal olmayı seven insanlar için çok kolay bir ek iş seçeneği olsa da her zaman vurguladığımız gibi önemli olan yaptığın ek iş eyleminden mutluluk duyabilmektir.

İçerik Üretmek: Gelişen ve değişen şartlar ek iş seçeneklerimizi geliştirdi demiştik. İşte onlardan biri de içerik yazarak ek iş kazancı sağlayabilmektir. Gelişen şartlar içerik üretimi yaparak ek iş yapma seçeneğini önümüze çıkarttı çünkü internet hayatımızın değişmez bir parçası oldu. İnternetin sarsılmaz yeri ise arama motorlarının bilgi ihtiyaçlarını çoğalttı. Yani Google gibi arama motorları ‘bana gerçek ve kayıda değer bilgi sunun, bende sizin en yakın dostunuz olurum’ demeye başladı. Peki Google gibi arama motorları bizim yani web sitelerimizin en yakın dostu olusa ne olur? İnternet kullanıcıları, üretilen içerik gurubunda arama yaptıklarında ilk sıralarda bizim web sitemizi görürler bu görüş ise web sitesine ‘tık’ olarak geri döner. Neticede ise istenen o sonuç yani web sitesinin trafiği artmış olur. Günümüzden on yıl öncesine kadar böyle bir ihtiyaç bulunmazken bu ihtiyacın artması ile birlikte şirketler içerik üretimine vakit ayıramaz oldu. Eee bu vakit ayıramayış ise bir ek iş seçeneğini daha doğurdu. Yalnız unutulmamalıdır ki, içerik üretimi kelime gücü ve anlamlı cümle kurabilme yeteneğinin bir eseridir. Her ek iş seçeneklerinin zor yanı olsa da belki de en hassasiyet arz eden ek iş seçeneği içerik üretimi başlığında gizlenmektedir.

El Emeğinin Ek İş Dönüşümü: El emeğini nakite çevirme başığı atıldığında biliyoruz ki bu başlığı okuyanlar, bu bayanlara göre bir ek iş yakıştırmasından geri duramıyorlar. Ama öyle değil. Gelin ön yargılarımızdan kurtulalım ve el emeğini nakite çevirme seçeneğinin aslında bir ekip işi olduğu gerçeği ile yüzleşelim. Hanımlar marifetlerinizi bir kenara not alın ve talimatlarımızı okumaya devam edin. Çünkü minimal ekibimizi kurarak marifetlerinizle ek iş kuracak ve hatta ek gelir elde edeceğiz. Biliyoruz ki listeniz epey uzundu. Pek çok marifetiniz var ama gelin birini seçelim ve en marifetli olduğunuz konu üzerinde ek işimizi kuralım. Diğer konuları bir kenarda bırakmayacağız elbette. Fakat biliyoruz ki önemli olan ilk adımı atabilmek. İlk adımın ek iş tercihini en marifetli olduğunuz konu üzerine kurgularken, ek iş temposuna ayak uydurduktan sonra diğer seçeneklerin uygulanışını sizlere bırakıyoruz. Evet diyelim ki en marifetli olduğunuz konu süs eşyaları yapmak. O halde süs eşyaları üzerine ek iş kadronuzu kurmaya hazır olun. Önce size gerekli olan malzemeleri alın ve elinizden geldikçe çok çeşit oluşturun. Akabinde ise satışı erkeklere bırakabilirsiniz. Gerek internet üzerinden tanıtım yaparak gerekse de bir broşür bastırıp apartmanların posta kusuna bırakarak ürünlerinizi pek çok kişiye tanıtabilirsiniz. İlk etapta geri dönüşler hatta satışlar çok az olacaktır fakat tanıtım çalışmaları sürdükçe geri dönüşlerin çoğaldığını göreceksiniz. Asla pes etmeyin. Ek iş yapmanın en zor tarafı geç tanınmaktır. Unutmayın ki siz bir kurumsal şirket değilsiniz. Zamanla tanınacaksınız. Ek iş ile gerçek iş kuranların hikayelerine de inanın ve bunlardan birinin neden siz olamayacağını da aklınızdan çıkartmayın.

Anket Yaparak Ek İş: Yine gelişen koşulların bir neticesi olan anket yapma seçeneği ek iş arayanların ilk karşılaştığı seçenekler arasında yer almaktadır. Büyük ölçekli pek çok firma veri toplamak ve hizmetleri hakkında geri bildirim elde edebilmek için anket yapmak isterler. Anket yapmak ciddi zaman maliyeti yaratacağından da bu iş için hususi iş gücü yaratmak isterler. Bu iş gücü ise ek iş arayanların ilk seçeneği olarak belirir. Özellikle gençlerin birincil ek iş seçeneği olan anket yapma, oldukça kısa zamanlı olmasından dolayı ek iş tercihlerinde güçlü bir rakip olmaktadır.  
İhtiyaçların artışına paralel olarak ek iş seçenekleri arttı dediysek de özellikle şirketlerin yarı zamanlı iş gördürme ihtiyaçları ek iş seçeneklerinin çoğalışının asıl mimarı olmaktadır. Bunun dışında ise ek iş seçenekleri kişinin ilgi ve yeteneklerine göre belirlenebilmekte ve ek iş başlığı altında ciddi kazançlar elde edilebilmektedir. Her işin olduğu gibi ek iş seçeneklerinin de bir püf noktası, aslında bir yordamı vardır. Haydi şimdi ek iş seçeneği oluşturma ve oluşturmuş olduğunuz ek iş seçenekleri üzerinde iyice düşünme zamanı. Bu düşünüşün ardından ek iş seçeneklerimizi teke indirecek ve benimsediğimiz ek iş ile yolumuza devam edeceğiz. Benim aklımda hala ek iş fikri yok diyenlerden misiniz? O zaman telefonunuzu elinize alın ve en yakın arkadaşlarınızı aramaya başlayın. Hepsine aynı soruyu yöneltin. Ek iş yapmak istiyorum, senin ek iş fikrin nedir? Hepsinden fikir alın ama kendinize en uygun olan ile ek iş yolculuğuna çıkın. Çünkü yapacağınız işin adı her ne kadar ek iş olsa da neticede kendi işiniz olacak. Tüm ek iş fikirlerine açık olmayı unutmayın. Bu açıklık bir zaman sonra ek iş seçeneklerinizin artmasına hatta sizin de arkadaşlarınıza ek iş yapabilecekleri tavsiyelerde bulunmanıza neden olacaktır. Hala aklınızda bir ek iş fikri oluşmadı mı? O halde çok duyduğumuz bir deyimi hayata geçirelim. ‘Bir şeyi kırk defa söylersen olur’ derler. Haydi başlayalım. Ek iş, ek iş, ek iş, ek iş, ek iş, ek iş, ek iş.... Kırk defa ek iş yazma niyetinde olmasak da siz inanın diyor ve sözü size bırakıyoruz.